HERECKÉ KURZY

Městská divadla pražská nabízejí dva typy kurzů. Dvouměsíční, ve kterém si vyzkoušíte, jak inscenace vzniká, a jednodenní herecké dílny, které probudí vaši kreativitu a zlepší vaše komunikační schopnosti.

TÝDENNÍ KURZ HAMLET 
V LÉTĚ 2021

5. až 10. července 2021 pod vedením Viktorie Čermákové

Kurz je určen pro 5 – 12 účastníků 

Budeme se zabývat textem slavné Shakespearovy hry Hamlet v překladu Jiřího Joska – tj. lidskou schopností přijmout zodpovědnost za svůj život a výzvy, které přede mne klade můj původ, moje společenské postavení, věk a vlastní charakter. Promluvíme si o tom, jak téma souvisí s naší životní zkušeností a současnou společenskou situací v naší zemi. Pokusíme se spolu procvičit jazyk i tělo, pokusíme se o dialogy i hromadné scény. Workshop bude ukončen společným scénickým výstupem – uměleckou zkratkou tohoto textu, ke které společně dojdeme. Ke kurzu bude přizván hlasový specialista a dramaturg. Kurzisté se také zúčastní prohlídky divadla a na konci kurzu jim bude předán certifikát o dokončení hereckého kurzu v MDP.

Všichni účastníci musí každý den předkládat výsledek antigenního testu, který nesmí být starší 7 dnů. Každý den bude kurz trvat 8 hodin (dva 4hodinové bloky). V poslední den proběhne samotné uvedení týdenní práce pro jejich nejbližší. Opět všichni diváci musí doložit výsledek antigenního testu, který nesmí být starší 7 dnů.

Podmínkou pro vstup do kurzu je absolvování konkurzu, který se bude konat ve středu 16. června od 17.00 na malé scéně ABC. Na konkurz je třeba si připravit zpaměti nějakou pasáž z Hamleta dlouhou 1 až 5 minut a to následujícím způsobem:

  • Muži si podle toho, na kterou postavu se cítí, připraví monolog postavy Hamleta, Claudia nebo Polonia.
  • Ženy si podle toho, na kterou postavu se cítí, připraví monolog postavy Ofélie nebo Gertrudy.
  • Pokud vám žádná z těchto postav nevyhovuje, naučte se monolog postavy Hrobníka.

Všichni zájemci musí doložit výsledek antigenního testu, který nesmí být starší 7 dnů.

Cena kurzu jsou 3000 Kč

Více informací se dozvíte na e-mailu jakub.beran@m-d-p.cz.

DVOUMĚSÍČNÍ KURZY S VIKTORIÍ ČERMÁKOVOU 

Viktorie Čermáková je divadelní režisérka a herečka, původní profesí fotografka, studovala režii na DAMU. Do roku 2002 byla členkou souboru Divadla Komedie, kde ztvárnila řadu výrazných rolí. Kromě herectví se současně věnovala výchovné dramatice na základních i středních školách. Od roku 2005 vytvořila inscenace v Činoherním studiu Ústí nad Labem, Rubínu, Divadle v Celetné, Ta Fantastice, Boudě ND, Divadle v Řeznické, La Fabrice, Středočeském divadle Kladno, Štúdiu SND Bratislava nebo v Městských divadlech pražských. Významnou část její režijní práce tvoří současná česká a světová dramatika a autorské projekty. V roce 2007 byla na festivalu ...příští vlna/next wave... oceněna za přínos českému divadlu a v témže roce byla jako talent roku nominována na Cenu Alfréda Radoka.

JEDNODENNÍ HERECKÉ DÍLNY S PETREM HAŠKEM

Chcete si vyzkoušet jaké to je být hercem? Herectví vás vždy trochu lákalo a chcete mu přijít na kloub? Chcete si vyzkoušet něco nového a probudit svoji kreativitu? Nikdy jste neměli odvahu zapsat se do nějakého kurzu, protože co když to nebude ono. Také jste tak trochu zapomněli, že jste kdysi dávno bavili svým vystupováním celou rodinu.

Teď máte jedinečnou šanci přestat o věcech jen přemýšlet a začít je zkoušet. 
V celodenním hereckém kurzu se pod vedením MgA. Petra Haška, zkušeného režiséra, stanete jeho hereckým souborem a on vás provede jednotlivými hereckými cvičeními. Proniknete do samé podstaty divadla. K tomu, bez čeho by divadlo vůbec nemohlo existovat, a to je komunikace, vnímání partnera a dramatická situace
.

Vše probíhá v kolektivních aktivitách ve velmi příjemné atmosféře. Kurz totiž nestaví na hereckém talentu účastníků, ale na jejich chuti a odhodlání vyzkoušet si divadlo. Proto je vám otevřen v jakémkoli věku.

Navíc nezůstane jen u vaší zkušenosti, součástí kurzu je i vstupenka na představení v našich divadlech a bezprostředně po představení vás čeká diskuse s herci.

Herecký kurz si můžete zakoupit i jako dárkový voucher a obdarovaný si vybere konkrétní termín, na který se přihlásí. Kurz lze také objednat s předstihem i pro uzavřenou skupinu.

Více informací se dozvíte na e-mailu jakub.beran@m-d-p.cz.

Petr Hašek je absolventem režie na KALD DAMU, uměleckým vedoucím, režisérem a spoluzakladatelem souboru Geisslers Hofcomoedianten. Kromě své režijní činnosti (např. Divadlo LETÍ, Divadlo Minor, Palác Akropolis, kladenské Divadlo Lampion, hradecké Divadlo Drak, českobudějovické Jihočeské divadlo aj.) působí jako lektor hereckých kurzů v Čechách i zahraničí. V roce 2013 se stal kmenovým režisérem Malého divadla v Českých Budějovicích a od ledna 2014 je jeho uměleckým šéfem. V roce 2018 navíc režíroval hru „Poslední pólo“ v rámci projektu Hausopera, vytvářejícím operu v netradičních (site specific) prostorech.