Eva
Salzmannová

Herečka
Eva Salzmannová

V Městských divadlech pražských od sezony 2018/19.

Po skončení studií herectví na DAMU se v 80. letech stalo jejím prvním působištěm Divadlo Na okraji (Rubín), kde si zahrála několik zásadních rolí. Například Julii v Romeovi a Julii, Markétku ve Faustovi nebo Varvaru ve Višňovém sadu a Marii ve Vojckovi. V sezóně 1990–91 působila v Činohře Národního divadla, v sezóně 1991–92 ve smíchovském Divadle Labyrint, 1992–94 v Divadle Na zábradlí a hostovala ve Vinohradském divadle. V roce 1994 se vrátila na scénu Národního divadla, kde s mnohými úspěchy hrála až do roku 2018, kdy se rozhodla přijmout nabídku Městských divadel pražských. Je docentkou herectví na DAMU. Často spolupracuje s nezávislou divadelní scénou. Za monodrama Jasno lepo podstín zhyna, uváděné v režii Viktorie Čermákové v pražské MeetFactory, byla nominována na Cenu Thálie 2017. Za herecký výkon v inscenaci Andělé v Americe byla v roce 2019 nominována na Cenu Divadelních novin. V Městských divadlech pražských účinkuje například i v inscenaci Hamlet v režii Michala Dočekala, satirické komedii Kanibalky 2: Soumrak starců od Davida Drábka a výraznou roli má v inscenaci Yerma v režii Mariána Amslera.

Aktuální role

ABC

BÍLÁ NEMOC

Karel Čapek
Čapkův prorocký obraz v režii Michala Dočekala v hlavní dvojroli s Miroslavem Donutilem.
ABC

Geniální přítelkyně

ELENA FERRANTE, APRIL DE ANGELIS
Divadelní adaptace světového bestselleru. Padesátá léta dvacátého století, neapolská periférie a dvě děvčátka, která si slíbí přátelství na život a na smrt.
ABC

Hamlet

William Shakespeare
Jedna z nejslavnějších her světového repertoáru, do které každá generace vkládá svůj otisk.
ABC

Jak se vám líbí

William Shakespeare
Shakespearova nejromantičtější komedie o lásce a návratu k přírodě.
Rokoko

Marat + Sade

Peter Weiss, Michal Pavlíček
Nahlédněte spolu s námi v atraktivní formě divadla na divadle za mříže blázince i vlastní duše – kdo v tom bude hrát, těší se celá Paříž…
Rokoko

Yerma

Simon Stone podle Federica Garcíi Lorcy
Mistrovské dílo Federica Garcíi Lorcy zasazené do současnosti. Divadelní triumf mnoha evropských jevišť v české premiéře, s Ninou Horákovou v titulní roli.

Máte sousedy? A mají, co vy nemáte?

OLEKSIJ DORYČEVSKYJ

JAK UMĚT KRÁST