Revizor
Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor

19.11. Čt 19.00 ABC ABC

31.12. Čt 15.00 ABC ABC

31.12. Čt 19.00 ABC ABC
Délka představení 2 h 20 minut včetně přestávky
Taky vám slova audit a finanční kontrola zrychlují tep? A co třeba revize? A Revizor? Ten náš – REVIZOR ON ICE! – vám polechtá bránice. A možná opotí pleš. Nebo posune tupé?
„Posaď svini do křesla, vyleze ti na stůl!“

Revizor – to je explozivní anekdota o těch, již majíce v péči blaho obce, pečují jen o blaho vlastní, a o tom, jak naletí jinému typu „šmejda“, než jsou oni sami. Bravurní, věčná komedie o parazitech, s jejichž světem zatřese jedině srážka s parazitem jiného druhu. Historka, kterou původně vyprávěl Gogolovi Puškin a která se posléze strašně nelíbila carovi.
 
Inu… Rusko není jen ruské kolo, ruské vejce, ruská ruleta a Máša a medvěd. Rusko je zemí geniální literatury, brutální satiry a monstrózních činovníků moci. A paradoxů. Jedl Čajkovský labardan? Kousal Potěmkin karandaš? Měl Rasputin sabáčku? A vůbec, víte vy, co je právě must have v Petrohradu?


UPOZORNĚNÍ PRO DIVÁKY
V inscenaci je použitý umělý dým, pyrotechnické efekty a stroboskopické světlo, které není vhodné pro diváky s epilepsií. V souladu s uměleckým záměrem se v inscenaci kouří cigarety.

PREMIÉRA  27. 4. 2019 v ABC

Fotogalerie

Revizor
Revizor
Revizor
Revizor
Revizor
Revizor
Obsazení
ANTON ANTONOVIČ SKVOZNIK-DMUCHANOVSKIJ, městský hejtman Václav Kopta
ANNA ANDREJEVNA, jeho manželka Pavla Tomicová
MARJA ANTONOVNA, jeho dcera Eva Leinweberová
LUKA LUKIČ CHLOPOV, školní inspektor Jiří Panzner
AMOS FJODOROVIČ LJAPKIN-ŤAPKIN, újezdní soudce Vojtěch Dvořák
ARTĚMIJ FILIPOVIČ ZEMLJANIKA, správce dobročinných zařízení Tomáš Milostný
IVAN KUZMIČ ŚTĚPIN, poštmistr Oldřich Vízner
PETR IVANOVIČ DOBČINSKIJ, statkář Viktor Dvořák / Kryštof Krhovják
PETR IVANOVIČ BOBČINSKIJ, statkář Evellyn Pacoláková
DĚRŽIMORDA, strážník / ABDULIN, kupec Zdeněk Vencl
IVAN ALEXANDROVIČ CHLESTAKOV, úředník z Petěrburgu Tomáš Havlínek
OSIP, jeho sluha Radim Kalvoda
NIKOLAJ VASILIJEVIČ HANIBAL Maxim Mededa
DÍVKA Z LEDU Lucia Schubert
Tvůrčí tým
Režie David Drábek
Dramaturgie Markéta Bidlasová
Překlad Zdeněk Mahler
Scéna Marek Zákostelecký
Kostýmy Alexandra Grusková
Hudba Darek Král
Z archivu Městských divadel pražských: Revizor, divadlo Rokoko, 1998.

S nápadem realizovat Gogolovu komedii Revizor přišel na sklonku 90. let 20. století režisér Zdeněk Potužil. Jeho myšlenka získala konkrétní podobu v divadle Rokoko, kde měl Revizor v jeho režii premiéru 2. února 1998. Inscenace využila překlad Karla Miloty, ale současně obsahovala výrazný autorský vklad Zdeňka Potužila, který usiloval o netradiční podívanou v postmoderním stylu. Podle předběžného plánu obsazení hry počítal s angažováním zpěváka Daniela Landy do hlavní role Starosty a Landa se měl také autorsky podílet na hudebním doprovodu inscenace. Ze spolupráce sešlo a úlohu Starosty ztvárnil Václav Chalupa, pro něhož to byla vůbec první role význačnějšího charakteru. V úloze Starostovy manželky měla alternovat Jana Švandová a Milena Steinmasslová. Jana Švandová nakonec odehrála pouze několik repríz bezprostředně po premiéře hry a poté od dalšího účinkování odstoupila. Také obsazení starých rolí mladými umělci nepřineslo očekávaný efekt. Přízeň publika v tomto případě minula Zdeňka Duška (Chlestakova) i jindy oblíbené sourozence Sandru a Adama Novákovi (Starostovu dceru a Chlestakovova sluhu Osipa).
Revizor měl 19 repríz a naposledy ho bylo možné zhlédnout na jevišti divadla Rokoko 22. dubna 1999.

Autorem fotografií je David Schovánek.
VÝBĚR Z RECENZÍ

„Drábkův Revizor působí kompaktně, je nabitý humorem i vážnými podtexty. Ačkoliv si udržuje diváckou sdělnost, zdárně se vyhýbá banalitám i vulgaritě. Při jeho sledování si na své přijde milovník kvalitní zábavy, stejně jako intelektuál." Saša Hrbotický, Aktuálně.cz

„Nejsilnější stránkou inscenace jsou herecké výkony. Do hlavní role úředníka Chlestakova Drábek obsadil mladého herce Tomáše Havlínka, s nímž spolupracoval již na inscenaci Kanibalky. Havlínek Chlestakova pojal jako oprsklého puberťáka s typickou přidrzlou dikcí, který velmi rychle pochopí omyl vesničanů a situace zneužije (Havlínkův opilecký výstup v hejtmanově domě patří k nejzábavnějším scénám inscenace)." Pavla Haluzová, Informuji.cz

„I v kanonických předlohách lze ale objevit nový rozměr. To se v případě Revizora povedlo režiséru Davidu Drábkovi, v jehož podání je Revizor svěží komedií." Klára Čikarová, Týden


RECENZE V PLNÉM ZNĚNÍ

Hrbotický, Saša. Drábek režíruje Gogola. Revizor s Tomicovou a Koptou tepe do korupce i rasismu. Aktuálně.cz. 29. 4. 2019. PDF nebo webový odkaz

Haluzová, Pavla. Když šmejd naletí šmejdovi. Drábek uvedl Revizora v divadle ABC s úctou k předloze a se skvělými herci. Informuji.cz. 3. 5. 2019. PDF  nebo webový odkaz

Čikarová, Klára. Nazrála doba na Revizora. Týden 13. 5. 2019. PDF
VŮBEC PRVNÍ HERECKÝ KURZ PRO VEŘEJNOST ZAKONČENÝ PŘEDSTAVENÍM! 
Podívejte se na odvážlivce, kteří se odhodlali udělat krok do neznáma a absolvovali první běh kurzu, JAK SE DĚLÁ REVIZOR.
V tomto kurzu se úspěšně poprali s celým textem hry Revizor, který si pro svou potřebu proškrtali a upravili. Kromě setkání s dramaturgem inscenace a s produkční divadla měli jedinečnou možnost navštívit zkoušky, včetně první kostýmové zkoušky režiséra Davida Drábka, který zkoušel ve stejném čase stejný titul. Ještě před představením pro veřejnost jsme je vhodili do vody a nechali zkoušet na velkém jevišti. Takže poznali, jaké to je mluvit v prostoru pro 500 diváků.
Nezalekli se a tak velkým finále dvouměsíční výzvy a zároveň vrcholem kurzu bylo představení pro veřejnost, kde dokázali zúročit vše, co se jim režisérka Viktorie Čermáková pokoušela předat.
Děkujeme za odvahu, tleskáme k výkonu a vítáme je v naší divadelní rodině.
 
Revizor Revizor Revizor Revizor Revizor
Revizor Revizor Revizor Revizor Revizor
Revizor Revizor Revizor Revizor Revizor
Revizor Revizor Revizor Revizor
A co dál...
ABC
Čtvrtstoletí poté, co ohromili celý divadelní svět, sestupují Andělé v Americe poprvé i na česká jeviště.
21.11. 18.00 ABC

11.12. 18.00 ABC

29.1. 18.00 ABC
Divadelní archeologie podle Aloise Jiráska.
4.11. 19.30 KOM Zrušeno

26.11. 19.30 KOM

23.1. 19.30 KOM V prodeji od 2. 11.
Rokoko
Posedlost
Luchino Visconti
Podle románu Jamese M. Caina Pošťák vždycky zvoní dvakrát.
26.10. 19.00 RKK Zrušeno

20.11. 19.00 RKK

28.11. 19.00 RKK