Jana Eyrová Divadlo ABC

Charlotte Brönteová
Detail fotogalerie

Hrají

Jana Eyrová Evellyn Pacoláková
Rochester Hynek Čermák
Paní Fairfaxová Carmen Mayerová
Adélka (alt.) Sany Stirská / Sabina Rojková
Richard Mason Lukáš Jurek
Grace Stanislava Jachnická
Berta (alt.) Máša Málková / Kateřina Vainarová
Robert Petr Klimeš
Blanche, Georgina (alt.) Zuzana Kajnarová / Eva Nádaždyová
Soudce Lynn Vladimír Čech
Brocklehurst, plukovník Dent Jiří Klem
Dentová Jana Drbohlavová
Ingramová, paní Reedová Radka Fidlerová
Lea Veronika Janků
Mary, Elizabeth Daniela Choděrová
Henry, John Reed Viktor Dvořák
Helena, Diana Diana Šoltýsová
Saint John Rivers Radim Schwab
 
Režie Peter Gábor
Překlad Jarmila Fastrová
Dramaturg Věra Mašková
Scéna Jozef Ciller
Kostýmy Tomáš Kypta
Hudba Petr Filák
Pohybová spolupráce Lenka Vágnerová

Román Jana Eyrová patří od okamžiku svého vzniku dodnes k světovým bestsellerům. Novela vypráví pět kapitol ze života Jany – její dětství v Gateshead, kde je tyranizována svou tetou, nesnadná léta v Lowoodské škole, její první zkušenost guvernantky na zámku Thornfield, kde se seznamuje s mužem svého srdce – záhadným Edwardem Rochesterem, pobyt v rodině jejího bratrance Johna Riverse a konečně happy-end, kdy se znovu setkává s milovaným mužem.
Jana Eyrová je příběhem lásky, ale tím veškerá podobnost s banální červenou knihovnou končí. Je především příběhem o setkání dvou mimořádných jedinců, dvou lidí, které rozděluje původ, věk, prostředí. Lidí, kteří naprosto neodpovídají standardní představě mileneckého páru, a přesto je spojí hluboká náklonnost. Ne vzplanutí, ale skutečné souznění duší, o to tragičtější, že děsivé tajemství z minulosti maří jakoukoli naději na realizaci tohoto vztahu. Jana Eyrová je ale také příběhem o tom, že každý náš skutek má své důsledky, a že všechny dlouhé stíny našich hříchů padají na naše životy ve chvílích, kdy to nejméně čekáme a maří naši naději na to, že můžeme zapomenout, že všechno špatné můžeme ze života prostě škrtnout. Před vlastní vinou, před vlastním špatným svědomím se nemůžeme schovat, život ve lži nám jednoho dne zhořkne, a tento den nás přinutí zaplatit. Ale Jana Eyrová je i příběhem o tom, že přijmeme-li svoje břemeno, a pokusíme se odčinit svou vinu, máme naději na milosrdný soud.
Román, který postupně odkrývá jednotlivé vrstvy strašlivého tajemství, je nabitý událostmi, překvapivými dějovými zvraty, silnými emocemi, tedy vším, co má dobrý divadelní příběh mít. V titulní roli Evellyn Pacoláková, držitelka ceny Thálie pro umělce do 33 let.

Délka představení: 2 h 20 | Premiéra: 18.04.2009

Napsali o nás

K této hře zatím nejsou žádné recenze.

Komentáře divákůZdroj FeedbandoPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí