"Teď" - Jana Drdácká, Flamenco Element a José Ángel Carmona
Flamenco Element a José Ángel Carmona

"Teď" - Jana Drdácká, Flamenco Element a José Ángel Carmona

Hudebně-taneční vystoupení tanečnice a choreografky Jany Drdácké „TEĎ“ zkoumá a nabízí divákům sílu a kouzlo flamenka v novém zpracování našich předních umělců v tomto oboru. 
 
Hudebně-taneční vystoupení tanečnice a choreografky Jany Drdácké „TEĎ“ zkoumá a nabízí divákům sílu a kouzlo flamenka v novém zpracování našich předních umělců v tomto oboru. Zpěvák José Ángel Carmona přiváží ze Sevilly punc autenticity a dodává představení maximální expresívnost a širokou škálu emočního zabarvení. Práce skupiny Flamenco Element se neustále vyvíjí, dílo „TEĎ“ odráží nové trendy i osobní inspirace z čerstvě načerpaných zkušeností ve Španělsku. Fascinace flamenkem z pohledu autorky projektu souvisí s jeho neopakovatelnou atmosférou, při níž jsou zachovány improvizační principy, na kterých je flamenco puro (tradiční, čisté flamenco) založeno. Tady a TEĎ zažijete neopakovatelný umělecký zážitek.
 
Skupina Flamenco Element (www.flamencoelement.cz) v čele s uměleckou dvojicí tanečnice Jany Drdácké a kytaristy Stanislava Kohútka (umělecké jméno Morenito de Triana) se věnuje zpracování a interpretaci klasických flamenkových hudebních a tanečních forem, tzv. „palos“, které zkoumají prizmatem středoevropské nostalgické duše. Členy skupiny jsou dále tanečník Eduard Zubák a muzikanti cajonista Michael Cába, pianista Vašík Greif, flétnista Pavol Križovenský a baskytarista Marek Cába. Jako hosty si skupina zve flamenkové zpěváky přímo z Andalusie (Ismael Fernández, José Ángel Carmona, El Cheito a Gema Caballero). Formace datuje svoji existenci od inauguračního plzeňského vystoupení 16.10.2010, i když spolupráce jednotlivých členů jde mnohem dále. Skupina absolvovala vystoupení v Čechách i v zahraničí a ve svém žánru patří k nejlepším ve střední Evropě.
 
Tradiční flamenco sestává ze tří složek: tanec (baile), zpěv (cante) a hra na kytaru (toque). Kvalita baile, jak u žen tak u mužů, se hodnotí podle duende, gracia, a compás. Duende je těžko přeložitelný termín, který ve flamenku označuje hloubku a čistotu projevu a schopnost vzbudit u diváků silný emoční zážitek. Gracia je elegance a ladnost pohybu, na rozdíl od prvního kriteria se toto vztahuje k estetice tance, ale zahrnuje i důstojnost a vznešenost. Třetí kriterium, compás, pak hodnotí muzikálnost tanečního interpreta, neboli schopnost udržet rytmus daného tanečního stylu (compás) přes náročné pauzy v tanci a contratiempa (synkopované podupy nohou).
Komponovaný program představení „TEĎ“ v délce cca. 120 min ve dvou blocích nabízí divákům bohatý výběr flamenkových stylů jako Granaína, Rondeña, Romera, Alegría, Farruca, Soleá, Bulerías, Taranto, Tanguillo, Tiento a Tangos. Tyto styly jsou svými charakteristikami velmi rozdílné a jejich kontrasty, včetně doprovodných kostýmů a rekvizit, spoluvytvářejí dynamické a napínavé představení. Dramaturgická linka je postavena na prolínání instrumentálních a tanečních skladeb. V tanečních číslech se střídají sóla s duety, pánské tance s dámskými. Dámské styly jsou obohaceny rekvizitami jako je bata de cola (šaty s vlečkou), mantón (hedvábný šál s třásněmi) a abanico (vějíř). Premiéra představení je plánovaná v Praze v Divadle ABC v listopadu 2013 a dvě reprízy do konce roku v Brně a Olomouci/Zlíně.
 
Jana Drdácká – flamenkový tanec
Jana Drdácká, flamenková tanečnice, choreografka a pedagožka, je průkopnicí flamenka v České republice. Jana je zároveň dramaturgyní svých projektů. V letech 2004-2007 uvedla na scénu pražského Švandova divadla, Divadla v Dlouhé a Divadla ABC následující představení: COlor Flamenco (2004-2005), Tierra de Flamenco (2006) a Arena y Sal (2007). Pro divadelní hru Pláňka vytvořila choreografii v Divadle na Prádle v roce 2002. S operní pěvkyní Editou Adlerovou vytvořila představení Carmen a Flamenco, se kterým skupina hostovala na mnohých festivalech a kulturních akcích po celé ČR. Jako host španělských umělců tančila v představení Latido Flamenco sevillského tanečníka Juana Polvilla v Divadle ABC v roce 2003 a v představení 3 Mil Kilómetros se sevillským kytaristou El Pulgou ve stejném divadle v roce 2009. Pro ND Brno vytvořila Jana v roce 2008 s kytaristou Morenitem de Triana půlhodinové intermezzo Flamenco Element jako předehru k baletu Carmen. V posledních projektech Jana zkoumá rovnováhu připravené kompozice a improvizačních principů flamenka: Flamenco Element & Ismael Fernandez (duben 2011), Flamenco Element & Juan Polvillo (květen 2013).
 
Morenito de Triana – flamenková kytara
Morenito de Triana (Stanislav Kohútek) se hře na kytaru věnuje již více než 15 let. Začal jako samouk, později se formoval u kytarových mistrů Gerarda Nuneze, Nina de Pury a Jose Manuela Tudely. Jako flamenkový kytarista působil ve flamenkových skupinách Andalucía a Los Caminos. Později založil vlastní flamenkovou formaci Lagrima. Od roku 2002 působí jako první kytarista ve skupině světoznámého tanečníka Juana Polvilla, ve flamenkové škole tanečnice Araceli de Alcalá a jako profesor flamenkové hry Escuela flamenca Juan Polvillo de Alcalá. Vedle skupiny Flamenco Element je členem slovenských Los Remedios.
José Ángel Carmona – flamenkový zpěv, host ze Španělska
José Ángel Carmona se věnuje flamenku od útlého dětství, kromě zpěvu hraje od devíti let na kytaru a posléze přidal i mandolínu. Věnuje se sólovému zpěvu, vydal několik CD, a zároveň je velmi vyhledávaným zpěvákem k tanci. Spolupracoval s jedněmi z nejlepších současných tanečníků, jako je Rocío Molina, Olga Pericet a Joaquín Grilo.

Fotografie

A co dál...
ABC
I♥MAMMA
Hadar Galron
Komedie o radostech a strastech moderního mateřství.
27.3. 19:00 ABC

23.4. 19:00 ABC
Komedie
Než vše začalo...
Lionel Ménard, Lenka Vagnerová
Palubní deník devítiměsíční plavby.
20.2. 20:00 KOM

24.3. 19:30 KOM
Rokoko
Premiéra mládí
Christian Giudicelli
Bláznivá komedie o dvou mimořádných ženách a jednom velkém dobrodružství.
 
23.3. 19:00 RKK

25.3. 19:00 RKK

1.4. 19:00 RKK
Rokoko
Hra o lásce a vztazích, které všichni prožíváme teď a tady.
20.2. 19:00 RKK

7.3. 19:00 RKK

27.3. 19:00 RKK